Rozstępy - Rozstępy, przyczyny powstawania

MEDserwis.pl > Rozstępy >Rozstępy, przyczyny powstawania

Rozstępy, przyczyny powstawania

Rozstępy są to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma scieńczałej, pomarszczonej skóry. Zmiany te występują bardzo często na skórze, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Niezmiernie ważnym czynnikiem rozwoju rozstępów jest nagły przyrost masy tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz związane z tym rozciągnięcie skóry. Stosunkowo często pojawiają się u osób otyłych. Istotną rolę w powstawaniu rozstępów odgrywają czynniki hormonalne, do ich powstawania mogą także usposabiać zmiany fizjologiczne ( okres dojrzewania, ciąża, menopauza), jak również mogą one być skutkiem schorzeń endokrynologicznych. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rozstępów mogą być również skłonności genetyczne oraz zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej. Główną przyczyną pojawiania się rozstępów jest uszkodzenie włókien elastyny odpowiedzialnej za elastyczność skóry.
Rozstępy skóry rozwijają się dwuetapowo. Pierwsze stadium to faza zapalna. W tym okresie zmiany przyjmują wygląd czerwonych lub sinoczerwonych, równolegle ułożonych smug o różnej długości i szerokości. Drugi etap rozwoju rozstępów to faza zanikowa( lub też faza bliznowacenia). Zmieniają one zabarwienie na perłowobiałe i stają się atroficzne, lekko zapadnięte i delikatnie pomarszczone. Zdarza się, że uwypukla się przez nie tkanka tłuszczowa.
Zwykle rozstępy stanowią jedynie problem kosmetyczny, sporadycznie jednak zaobserwowano pojawienie się owrzodzeń i pęknięć w obrębie zmian. Najczęściej z upływem czasu rozstępy, mimo że nie ustępują stają się mniej widoczne, przybierając zabarwienie otaczającej skóry. Miejscami szczególnie predyspononowanymi do pojawiania się rozstępów są pośladki, górna część ud, okolice brzucha i bioder, okolice stawów kolanowych i barkowych.
Podczas ciąży zmiany lokalizują się zwykle w obrębie skóry piersi oraz brzucha, są liczne i szerokie.
Nie ma skutecznych metod całkowitego zlikwidowania rozstępów, ale można je znacznie złagodzić. Metoda usuwania rozstępów zależna jest od rodzaju rozstępów i czasu ich występowania. Najskuteczniejszą metodą jest jednak zapobieganie pojawieniu się rozstępów. Warto profilaktycznie używać kosmetyków uelastyczniających skórę. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków zapobiegających rozstępom których mogą używać nawet kobiety w ciąży.

Rozstępy

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4186 [cc_f] => 490 )